top of page
Search

Trip to Eggetal

Updated: Sep 10, 2020

At the begining of Septembre 2020 we visited a beautiful area of Eggetal, where our fan and friend Juergen lives and he kindly invited us to make a private show for him and a few of his friends.

Apart from that, a great trip was organized for us. We saw beautiful countryside, nice places in this area and we had a chance to find out more about how life goes on in this part of Germany.

In spite of the uncomfortabilities connected with the regulations we all had a wonderful time and together and we enjoyed perfect evening with great food and live country music by the Country Sisters, of course :-)

The fact that the number of people who were allowed to attend our concert was limited, was surpassed by their overwhelming enthusiasm and cheerful mood! Thank you Eggetal and we hope to meet again at the local festival 2022!

 

Na začátku září 2020 jsme navštívili krásnou oblast Eggetal, kde žije náš fanoušek a přítel Juergen, který nás pozval, abychom pro něj a několik jeho přátel uspořádali soukromou show.

Kromě toho byl pro nás připraven skvělý výlet. Viděli jsme krásnou přírodu a místa v této oblasti a měli jsme možnost zjistit více o tom, jaký je život v této části Německa.

I přes nepříjemná omezení jsme se všichni skvěle bavili a společně jsme si užili skvělé dny a nádherný večer s chutným jídlem a country hudbou - produkovanou samozřejmě Country Sisters :-)

Skutečnost, že počet lidí, kteří se mohli zúčastnit našeho koncertu byl omezen, byla překonána jejich ohromným nadšením a veselou náladou! Děkujeme Eggetalu a doufáme, že se znovu setkáme na místním festivalu 2022!729 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page